Онлайн конференция – „Училището – ключ към умения за цял живот“
Фондация „Асоциация Анимус“ организира онлайн конференция „Училището – ключ към умения за цял живот“ на 10 февруари 2022 г. /четвъртък/ от 14.00 до 17.00 часа.
Конференцията се фокусира върху отговора на въпроса как българското училище да се трансформира така, че да учи децата да се справят успешно с изискванията на съвременния живот – без да нараняват себе си или другите. Дългогодишната ни работа с учители, възпитатели, родители и ученици ни научи, че успешното образование на децата е свързано с психичното им здраве.
Кризата с COVID-19 и дистанционното обучение болезнено ни показаха необходимостта от надграждане възможностите на образователната система.
Водени сме от идеята, че училището е ключово място за насърчаване на емоционалната интелигентност и психичното здраве на децата и през последните 10 години развиваме инициатива да се въведат подходящи за тази цел програми като предмет в учебния план.
В конференцията ще вземат участие учители, родители, възпитатели, училищни психолози, експерти от МОН и Столична община, Омбудсмана на Република България, граждански организации, Уницеф – България. В програмата ще бъдат представени вълнуващи училищни примери и програми за развитие на емоционалната интелигентност и насърчаване на психичното здраве на ученици от различни възрасти, които „Асоциация Анимус“ иновативно прилага в България. Ще бъде предвидено време за дискусия и генериране на идеи как да се подкрепят и мотивират повече учители да надградят знанията си, за да се справят с голямата задача – да научат децата на умения за цял живот.
За да се регистрирате за събитието, моля кликнете на следния линк:
https://forms.gle/5WbCQiabMh2tvorq5
Повече информация може да получите на страницата на събитието:
https://www.facebook.com/events/3208366712786177?ref=newsfeed
Програма:
14:00 – 14:15 г-жа Мария Чомарова, психоаналитик и директор на фондация „Асоциация Анимус“ – „Училището – ключ към умения за цял живот“
14:15 – 14:45 Изказване на ключови институции:
Г-жа Йорданка Фандъкова – Кмет на Столична община, водещ експерт в областта на образованието
Д-р Ева Жечева, Директор на Дирекция „Права на детето“ към Омбудсманство на Република България – „Психичното здраве в училище – възможни и необходими мерки“
Г-жа Татяна Предова, държавен експерт, дирекция „Приобщаващо образование, Министерство на образованието и науката – „Новото поколение подрастващи – предизвикателства и подходи. „Да знаем или да сме щастливи, а може би и двете“
14:45 – 15:30 Програми за насърчаване на психичното здраве и умения за цял живот – примери от училище
15:30 – 15:40 Почивка
15:40 – 15:50 д-р Мария Янкова, Програмен директор „Образование“, УНИЦЕФ България: „Подкрепа за психичното здраве и социално-емоционалното учене като част от училищната политика“
15:50 – 16:50 Дискусия
Как да се направи място за психичното здраве в училище?
- Програмите в учебния план
- Грижа за учителите
- Роля на училищните психолози
- Роля на родителите
Как да се осигури ресурс и устойчивост за програмите за емоционална интелигентност и благополучие на децата?
Какво мотивира учителите да прилагат програмите?
Въпроси за представените програми
16:50 – 17:00 Обобщаване